Інцидент на ґрунті ненависті в Польщі

 

Нещодавно нас повідомили про інцидент на ґрунті ненависті в Лодзі (Польща).

 

Це переклад оригінальної статтї, опублікованої на веб-сайті радіо Tokfm.pl. Щоб прочитати оригінальну статтю, пройдіть, будь-ласка, на сайт TOKFM.PL.

 

Свідки: Керівник з питань людей з обмеженими можливостями назвав хлопця з вадами розвитку «дебілом»

 
У Генрика Бранда, керівника групи з питань людей з обмеженими можливостями в Міському центрі соціальної допомоги (MOPS) у Лодзі, дуже особливе уявлення про соціальну допомогу людям з обмеженими можливостями. Він сказав матері декількох дітей з обмеженими можливостями: «Ви у виграші, ніхто не отримує задарма стільки грошей.» Іншого хлопця з вадами розвитку він назвав – згідно зі свідченням сім'ї та свідків – «безперспективним дебілом» та «гівном у моїй дупі». – «Я не вжив таких слів, хоча я погарячився», – пояснював він.


Сорокарічний Павел Ґ., учасник занять з трудотерапії (WTZ) однієї з асоціацій у Лодзі, був викреслений зі списку учасників WTZ після того, як протягом декількох місяців не відвідував їх через перебування у лікарні. Його місце на заняттях WTZ зайняв хтось інший. На думку сім'ї Павла, він був викреслений незаконно.
 

У Лодзі дуже тяжко потрапити на заняття WTZ. Їх мало, та учасники «займають» місця протягом багатьох років. Під час занять люди з обмеженими можливостями навчаються, як здійснювати щоденні дії, як самостійно приймати рішення (напр. щодо витрачання грошей). Павел справлявся там непогано. Його батьки (вони уже померли) раніше навчили його читати й писати.

 

У справі WTZ Моніка Ціхач, тітка Павла, пішла у MOPS, а саме до керівника групи з питань людей з обмеженими можливостями, Генрика Бранда. Він раніше був директором Дитячого приймача на вул. Крокусова у Лодзі. У цієї установи дурна слава. Там здійснювалися акти насильства поміж підопічними, при пасивності вихователів.
 

– Пан Бранд сказав мені, що він приймає всі рішення самостійно, – каже Моніка Ціхач, за професією юрист. Жінка хотіла дізнатися про юридичну основу для викреслення її племінника з занять WTZ, та про те, чому його не прийняли туди знову. – Тоді керівник почав гарячитися та кричати. Він сказав, що Павел – гівно в його дупі, та що час Павла вже пройшов і його треба було викреслити, як кожного безперспективного дебіла, – розповідає вона. – Коли я виходила, я почула, щоб я пішла нах... з будинку. Тоді він також сказав, що всіх інвалідів повинні знищити.

 

Я почув крики, я подумав, що це напад


Свідками обміну думками між керівником Брандом та Монікою Ціхач були інші відвідувачі центру MOPS, які чекали на свою чергу. Їх так вразило те, що почули, що вони самі запропонували допомогти жінці. Вони вирішили свідчити в суді про висловлення керівника з питань людей з обмеженими можливостями на тему одного з підопічних центру MOPS.

 

– Я почув крики. Я подумав, що це напад. Керівник – як потім виявилося – сказав цій жінці, що хтось із її рідних є гівном в його дупі та ні до чого не придатним психом, – розповідає пан Марек (прізвище не розголошується), який прийшов у MOPS влаштувати для свого брата індивідуальне лікування вдома. – Він поводився неначе бог, це було просто разюче.

 

Пані Ева (прізвище не розголошується) хотіла в центрі MOPS оформити скерування на реабілітацію. Пан Бранд сказав, що треба когось спалити, тільки я не пам'ятаю, кого. Я оніміла, – згадує жінка. – Він повинен негайно змінити професію.

 

Моніка Ціхач вирішила, що передасть справу до суду. Вона буде вимагати офіційне вибачення, компенсацію, яка буде передана на благодійність, та звільнення Генрика Бранда з посади. – Поведінка керівника була неприпустима та образила гідність мого племінника та моєї сім'ї, – пояснює вона.

 

Директор MOPS: Скарга є обґрунтованою

 

Тітка Павла передала на руки дирекції MOPS скаргу, в якій описала хід зустрічі. Віцедиректор Йоланта Пьотровська провела розслідування та вирішила, що скарга на поведінку Генрика Бранда є обґрунтованою. «Керівник був притягнутий до відповідальності з метою вилучити подібні інциденти в майбутньому», – написали Моніці Ціхач у відповідь на її скаргу.
 

«Притягнення до відповідальності» це – на думку Еви Сціборської, захисника прав осіб з обмеженими можливостями у Лодзі – достатнє покарання для керівника Бранда. – Він був серйозно покараний за свою поведінку. Проте, якщо б він не був компетентним чиновником, директор центру точно звільнила б його з посади, – вважає Сціборська. Захисник прав осіб з обмеженими можливостями стверджує, що досі була подана лише одна скарга на керівника

 

Керівник з питань людей з обмеженими можливостями погано переносить присутність таких осіб
 

Усі гроші з Державного фонду реабілітації осіб з обмеженими можливостями (PFRON) розподіляються саме через MOPS. Підопічні центру борються не лише з інвалідністю – багато з них просто живуть у біді. Борються за кожний грош. Вони часто відчуваються скривдженими, але бояться протиставитися чиновниками, бо цілком від них залежать.

 

– Чиновники дали шанс керівнику. Людині з обмеженими можливостями ніхто не хоче дати шанс, – скаржиться Барбара Ціхач, сестра Павла Ґ., якого керівник ображав, коли його сім'я просила прийняти його на заняття з трудотерапії. – У середовищі сімей осіб з обмеженими можливостями пан Бранд має репутацію нахабної, неприхильної, нервової людини, яка нервує коли лише побачить людину з обмеженими можливостями, – підкреслює жінка.

 

Генрик Бранд не хотів з нами розмовляти. Раніше, в інтерв'ю для щоденника «Gazeta Wyborcza» він заперечував, що вжив такі слова. – Але це правда, що я погарячився, тому що ця жінка вивела мене з рівноваги, – стверджував він. Чому він не погодився на повернення чоловіка на заняття з трудотерапії? – Заняття WTZ це не притулок, їхня мета – допомагати в професійній реабілітації. Вони мають підвищувати шанси на працевлаштування в підприємствах, які використовують працю людей з обмеженими можливостями. Пан Павел, хоча відвідував заняття протягом багатьох років, не подає надії, що коли-небудь буде працевлаштований. Тому я радше прийняв молоду жінки, яка такі надії подає, – пояснював він.
 

«Ці гроші не для того, щоб уся сім'я поїхала на канікули»

 

Не дивлячись на догану, керівник Бранд не змінив свого відношення до підопічних. Після деякого часу у його кабінет прийшла Рената М. Вона відчувала себе безсильною, тому що під час попередніх візитів Генрик Бранд не відносився до неї добре. Вона вирішила приховано зробити запис розмови. Вона – мати декількох хворих дітей – просила дофінансувати канікули для трьох опікунів. Керівник погодився лише на одного. Пані Рената пробувала переконати його, що вона сама теж має трохи обмежені можливості, та боїться, що не дасть собі ради з опікою. Це фрагмент розмови:

 

Рената М.: Чому ви не хочете призначити мені опікунів на всіх дітей?
Генрик Бранд: Ці гроші не для того, щоб уся сім'я поїхала на канікули. Вистачить зловживати грошами фонду! Ви погоджуєтеся на те, що я пропоную, чи ні? Я не буду з вами суперечитися. Поїде один опікун і все. Такий виїзд коштує стільки, що чотири поїздки для нормальних людей.
Рената М.: А ви не могли б мені дати ще хоча б на одного опікуна. Я сама хвора, чоловік переніс операцію... я боюся за моїх дітей...
Керівник Бранд: І ви постійно на утриманні суспільства. Я думаю, ви повинні дякувати богу, що є такий фонд. Ви у виграші, ніхто не отримує задарма стільки грошей. Лише за те, що він гарний ходить по світу. Треба пахати дохріна.

 

Зі мною, журналістом TOK FM, керівник Бранд не хотів розмовляти. Коли я відвідала його в його службовому кабінеті, він дослівно хряснув дверима у мене перед носом. Директор центру MOPS, якій безпосередньо підлягає Бранд, не дивлячись на багаторазові прохання, також не погодилася ні на зустріч, ні на телефонну розмову. Не зустрілася зі мною також тоді, коли я прийшла до її кабінету. За посередництвом своєї секретарки вона передала мені, що якщо хтось відчувається скривдженим, він може подати скаргу.

 

Мер: я з'ясую цю справу

 

Кшиштоф Пьонтковський, замісник мера Лодзі, який слідкує за роботою MOPS. – Якщо усі ці слова були сказані керівником, то я скажу рішуче: для таких людей немає місця у державній установі. Ми живемо в XXI сторіччі, у демократичній країні, установа існує, щоб служити громадянам, а не навпаки, – підкреслює Пьонтковський. – Якщо MOPS вирішив, що скарга була обґрунтованою, то це не повинно закінчитися доганою. MOPS повинен попрохатися з таким працівником, – додає він.

 

Скарги на поведінку та роботу керівника Бранда подаються в мерію та міськраду вже багато років. Їх подає голова ревізійного комітету Товариства друзів дітей (TPD) Лодзь-Балути. Даріуш Ставицький даремно просить провести контроль у центрі MOPS. В одному з листів він стверджує: «Я зіткнувся з твердженням, що Бранда ніхто не може зняти з посади. Дотеперішні скарги, які подає не лише TPD у Балутах, здаються підтверджувати ці чутки. Я переконаний, що громадяни будуть зацікавлені, з яких причин на посаді залишається працівник, який явно діє на шкоду міста.

 

– Я зобов'язуюся з'ясувати цю справу. Якщо звинувачення на адресу пана Бранда будуть підтверджені, він буде покараний з використанням усіх можливих способів, включно зі звільненням з роботи, – заявляє замісник мера Пьонтковський.