Dawid Zapisek

 

W mojej rodzinie wszyscy kibicują Lechii Gdańsk. Odkąd zacząłem oglądać mecze Lechii w 2007 roku, zakochałem się w tym klubie i oglądam wszystkie ich mecze.

 

 

Moją drugą miłością jest Real Madryt i staram się oglądać ich mecze zawsze wtedy kiedy Lechia nie gra. Niestety nie miałem okazji oglądać ostatniego meczu „Clasico” z Barceloną, ale wiem że to była fantastyczna noc dla klubu.

 

To proste, Ja po prostu kocham football. Mam 14 lat i ostatnio wygrałem kolejny turniej w Polsce bazujący na wiedzy na temat Mistrzostw Europy UEFA. Wymagana była wiedza na temat ilości strzelonych bramek, żółtych i czerwonych kartek, a nawet wagi trofeum. Miałem okazję również wygłosić wykład pr. „Football to moja pasja” na Akademii Wychowania Fizycznego i na Uniwersytecie Technicznym w Gdańsku. Zostałem również zaproszony z wykładem do Poznania.

 

Organizacja UEFA EURO 2012 w Polsce jest dla mnie niezwykle ekscytująca. Niektóre mecze będą rozgrywane na nowym stadionie Lechii – PGE Arena. Wielu moich przyjaciół niepełnosprawnych kibiców jest bardzo zadowolona z nowego stadionu, ale powiem szczerze, nie robi on na mnie dużego wrażenia. Miałem okazję zobaczyć niektóre stadiony w Zachodniej Europie. Mogę je porównać i wiem, że przed nami jeszcze bardzo dużo pracy.

 

Na początku, kiedy przenieśliśmy się na nowy stadion, użytkownicy wózków inwalidzkich nie mogli zobaczyć meczu ponieważ poręcze były usytuowane bardzo wysoko. Ta przeszkoda została usunięta, ale wiele innych wciąż istnieje np. bardzo ciężkie drzwi, krawężniki przy niektórych wejściach i wysokie lady w punktach gastronomiczych i kioskach.

 

Nowy stadion posiada jednak wiele zalet. Dostępne toalety są bardzo dobrze zaprojektowane i pracownicy stadionu bardzo chętnie udzielają pomocy. To bardzo ważne, że wciąż szukamy nowych sposobów na zwiększenie dostępności – w końcu nam się to uda.

 

Moja mama Sylwia chciałaby zebrać razem niepełnosprawnych kibiców Lechii i wspólnie działać na rzecz większej dostępności stadionu. Aktualnie jest zaledwie sześciu niepełnosprawnych kibiców Lechii, którzy uczestniczą w każdym meczu. Ale naprawdę jest nas wielu więcej i utworzenie stowarzyszenia niepełnosprawncyh kibiców bardzo by nam pomogło. Chcemy sprawić, aby stadion był tak dostępny i otwarty jak to tylko możliwe. Skorzystamy z tego wszyscy.

 

 


„To proste, Ja po prostu kocham football”

 

Dawid Zapisek – Polska, Maj 2012