Динамо Київ

 

Stadium Information

Club

Динамо Київ

Stadium

НСК Олімпійський

Address

Вул. Велика Васильківська 55,

Київ,

Україна

Club / Stadium Contact for Disabled Supporters

Name

Богдан Булига

Telephone number

+38 066 067 93 35

Email address

Website address

Disabled Supporters Group

Contact Name

Владислав Платоненко

Telephone number

+38 (093) 6072 360

Website address

Access Information for Disabled Supporters

Getting there and Parking

 

Київ має два головниї аеропорти — Бориспіль, з якого відправляються рейси у багатьох міжнародних напрямках, та менший - Жуляни, який є аеропортом здебільшого для внутрішніх рейсів, але обслуговує також і декілька міжнародних напрямків.

 

Київ має розгалужену сисему потягів та метро у багатьох напрямках. Крім того, є фунікулер.

 

На стадіоні є 70 місць для паркування для осіб з обмеженими можливостями. Вони знаходяться на відстані приблизно 100 метрів від входу до стадіону.

Getting a Ticket

 

Spectator Viewing areas

 

Wheelchair suer

На стадіоні є 105 місць для глядачів, які користуються інвалідними візками, та додаткові прилеглі місця для супроводжуючих. Місця знаходяться у секторі С нижнього ярусу; серйозну перешкоду для перегляду може становити верхній ярус, який накриває нижній.

 

 

 

Blind and partially sghted

Для сліпих та слабозорих вболівальників виділено 154 місця на нижньому ярусі. Надається аудіокоментар матчів. Ліфти обладнані шрифтом Брайля. Надаються квитки для супроводжуючих.

 

 

Deaf and hard of hearing

Стадіон не має систем петлі індуктивності, а глухі вболівальники та вболівальники з порушеннями слуху можуть сидіти на будь-якому місці. Повідомлення термінового характеру транслюють на великому екрані.

 

 

Ambulant disabled

Стадіон не має місць спецального доступу для людей з обмеженими можливостями, які пересуваються самостійно.

 

 

Amenities

 

Кіоски з закусками та напоями знаходяться поблизу місць для осіб з обмеженими можливостями, але не надають таким особами повного доступу.

На стадіоні є 16 туалетів для осіб з обмеженими можливостями. Вони розташовані в усіх частинах стадіону та обладнані поручнями та низькими раковинами. Туалети не завжди перебувають під наглядом персоналу та не потребують ключів.

Services

 

Сліпим вболівальникам та вболівальникам з частковою втратою зору було надано послугу аудіокоментарів як частину проекту CAFE з метою підвищення усвідомлення проблем інвалідності у Польщі та Україні. Наразі така послуга теж надається.

Useful Publications and Policies

 

Для отримання додаткових вказівок зверніться до практичного довідника УЄФА та CAFE (Центру доступу до футболу в Європі) з доступності стадіонів та зручностей у ігрові дні «Відкрито для всіх», який перекладено 13 мовами. Ознайомитися з цим документом можна тут.

 

Огляд з місць для вболівальників з обмеженими можливостями

More Stadium Photos

Доступні ворота на стадіон

Позначення

Доступна парковка

FANS COMMENTS - HAVE YOUR SAY!

 

Have you visited this stadium recently? If so, please share your match day experience by posting your comments in the section below.

 

Please tell us about your match day experience - what was good, not good or could be improved.

 

Please upload any photos or any documents that help to explain your match day experience.

 

Your comments are important and will assist other disabled fans planning to visit this stadium and may help the stadium or club to improve its existing facilities and services. If you prefer, you can also post your fans comments anonymously.

 

Please note – To ensure comments posted are without malice, they are authorised by CAFE before being published on this website.

 

If you require assistance in using this section, please contact us by email at info@cafefootball.eu or send us a tweet@cafefootball or telephone +44(0)20 8621 2405 or Skype us at cafe-football and we will be pleased to help.

 

Translations provided automatically by Google

 

Comments

Дмитрий Чуйко.

Match: Динамо - Генгам

Published: 27/2/2015

 

"Many thanks" for the Olympic Stadium yesterday's match Dinamo - Guingamp. We both really enjoyed the fans stand in front of non-performing turnstiles, to 20.25 until opened the gate and started all in a row to pass. We certainly can and climb over the fence, as did some fans, but we disabled people in wheelchairs can not afford to jump the fence. Half of the fans got to match exactly to 20.35, thanks to those who opened the gate, and that could stand up in the morning on February 27, just in time for the draw and got to the stadium. Is the main stadium of the country can not make normal turnstiles. Stir in the game is not to blame, and blame everything on the bulk of the people can not, because I was in the Donbas - Arena with similar games, and everything was sedate and orderly ......... In general organization yesterday was disgusting.

Would you like to contact CAFE about this comment? - click here - to send an e-mail

Add new comment

Which match did you attend?
Note: your e-mail address or phone number will NOT appear publicly on this or any other page on this site. It is merely required by CAFE should we need to contact you about the comment in the future.
You can upload a photo of your view in the stadium to help inform other users.
Files must be less than 128 MB.
Allowed file types: png gif jpg jpeg.
Files must be less than 4 MB.
Allowed file types: pdf doc docx.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.