‘Wasza praca jest bardzo potrzebna Polsce. Dziękuję!’ – powiedział prezydent Bronisław Komorowski, wręczając Marcinowi Kornakowi, prezesowi Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

4 czerwca prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z okazji Dnia Wolności z działaczami organizacji pozarządowych – zasłużonymi w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. Janina Ochojska, Jerzy Owsiak oraz Marcin Kornak.

‘Odznaczenie, jakie otrzymałem z rąk Pana Prezydenta, jest dla mnie wielkim zaszczytem. Myślę, że w ten sposób Pan Prezydent podkreślił, jak ważne jest przeciwdziałanie rasizmowi i ksenofobii w Polsce. Wyróżnienie to traktuję również jako docenienie wieloletniego zaangażowania wszystkich współpracowników Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ i zobowiązanie do dalszych działań przeciwko nietolerancji’ – stwierdził Marcin Kornak. Zapytany o najważniejsze zadania stojące w tej dziedzinie przed Polską, Kornak przypomniał m.in. o konieczności ratyfikowania podpisanej przez Polskę 8 lat temu Konwencji w sprawie zwalczania przestępstw kryminalnych w cyberprzestrzeni wraz z Protokołem dodatkowym o zwalczaniu rasizmu.

Marcin Kornak jest współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’, redaktorem naczelnym magazynu antyfaszystowskiego ‘NIGDY WIĘCEJ’. Zainicjował również kampanie ‘Muzyka Przeciwko Rasizmowi’ i ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’. Jest autorem ‘Brunatnej Księgi 1987-2009’ i ‘Brunatnej Księgi 2009-2010’, stanowiących efekt monitoringu incydentów na tle rasistowskim i ksenofobicznym oraz przestępstw popełnionych przez neofaszystów i skrajną prawicę.

Marcin Kornak: "W tym roku jesienia minie 15 lat od powstania Stowarzyszenia "NIGDY WIECEJ", a od kilku tygodni spotykaja nas niesamowite rzeczy. Najpierw dr Rafal Pankowski, koordynator koordynator Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej zalozonego przez 'NIGDY WIECEJ' przy wsparciu UEFA, zostal zaproszony na spotkanie z prezydentem Barackiem Obama. Teraz ja otrzymalem z rak Prezydenta Polski jedno z najwyzszych odznaczen panstwowych...

Dla mnie osobiscie odznaczenie, jakie otrzymalem z rak Pana Prezydenta, jest wielkim zaszczytem. Mysle, ze w ten sposób Pan Prezydent podkreslil, jak wazne jest przeciwdzialanie rasizmowi i ksenofobii w Polsce. Wyróznienie to traktuje równiez jako docenienie wieloletniego zaangazowania wszystkich wspolpracowników Stowarzyszenia 'NIGDY WIECEJ' i zobowiazanie do dalszych dzialan przeciwko nietolerancji".

Joyce Cook, Dyrektor CAFE powiedziala ‘Wszyscy w CAFE jesteśmy uradowani jak usłyszeliśmy tę cudowną nowinę. Marcin zasłużył na to prestiżowe wyróżnienie i odzwierciedla lata poświęcenia i wielu wielkich osiągnięć Marcina. On jest prawdziwą inspiracją dla nas wszystkich i mamy zaszczyt, że jest on również jednym z naszych ambasadorów.

Urodzony w 1968 roku, Marcin Kornak od 15. roku życia porusza sie na wózku inwalidzkim. Zyskał ogólnopolskie uznanie jako poeta i autor tekstów piosenek zespołów rockowych ze sceny niezależnej.

Po uroczystości w trakcie przyjęcia w ogrodach prezydenckich premier Donald Tusk otrzymał od przedstawicieli ‘NIGDY WIĘCEJ’ ‘Brunatną Księgę’. Rozmawiał też z nimi o problemie rasizmu w sporcie.

 

Notatka Edycyjna

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ jest niezależną organizacją antyrasistowską powstałą w 1996 roku. W 2011 roku otrzymało między innymi Medal Honorowy Powstania w Getcie Warszawskim przyznany przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej oraz Europejską Nagrodę dla Kibiców Piłki Nożnej. Od 2009 roku prowadzi w Warszawie Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej.Published 10/06/2011