Zapraszamy do zapoznania się z ciekawą rozmową na temat dostępnych stadionów w Polsce. W programie Zielone Drzwi w Dzień Dobry TVN, gośćmi Anny Maruszeczko byli Maria Popielawska, managerka CAFE w Polsce oraz dr Jarosław Pałka, historyk i wierny kibic reprezentacji Polski. Cała rozmowa dostępna jest do obejrzenia na stronie programu Zielone Drzwi.

"Dzięki UEFA EURO 2012 i ogromnemu impulsowi, jaki dostaliśmy w Polsce, mamy dostępne stadiony w czterech miastach. Dostępne dla różnych użytkowników, którzy mają różne potrzeby – zarówno dla osób poruszających się na wózkach, osób z małymi dziećmi, osób niewidzących i słabowidzących. Jest bardzo ważne, żeby każdy kibic miał taką samą możliwość przezywania emocji piłkarskich na żywo, na równi” powiedziała Maria Popielawska.

Na pytanie prowadzącej, czy kibic niepełnosprawny jest ‘sensacją’ na polskich stadionach, dr Jarosław Pałka odparł: „To oczywiście zależy od stadionu, jak jest on dostosowany (...). Jak byłem na meczu reprezentacji na Stadionie Narodowy, to pomyślałem, że teraz w tym momencie w Polsce, nie ma w jednym miejscu tylu osób niepełnosprawnych razem z pełnosprawnymi.” Dostępne stadiony stwarzają ogromny potencjał dla pełnego włączania osób niepełnosprawnych. Mogą być wykorzystywane nie tylko przy okazji meczów piłkarskich, ale również przy okazji innych imprez czy wydarzeń kulturalnych.

Jak pokazują badania, aż 50% osób niepełnosprawnych nigdy nie uczestniczyło w wydarzeniach kulturalnych, rozrywkowych czy w imprezach sportowych. Co więcej, jedna trzecia osób niepełnosprawnych nigdy nie była zagranicą, a nawet nie brała udziału w jednodniowych wycieczkach z powodu niedostępności miejsc i usług. Działając wspólnie na rzecz równego i pełnego dostępu dla wszystkich możemy to zmienić!

Praktyczne informacje i przykłady dobrych praktyk, rozwiązań dostępnych stadionów oraz organizacji imprez dla każdego kibica, można znaleźć w bezpłatnej publikacji CAFE i UEFA „Dostęp dla Wszystkich”, do pobrania i zapoznania się pod linkiem.  Published 23/05/2013