W zeszły weekend miasto Sevastopol świętowało otwarcie nowego stadionu. Po odbudowie, ten były kompleks sportowy stał się pierwszym stadionem w mieście, który spełnia wymagania Ukraińskiej Premier Lihi, Pucharu Europy oraz UEFA.

Od samego początku lokalny Związek Osób Niepełnosprawnych trzymał rękę na pulsie i konsultował się z firmą deweloperską na temat tego, jak najlepiej stworzyć łatwo dostępny obiekt sportowy. Wynikiem tego jest 17 miejsc dla niepełnosprawnych kibiców (plus 17 miejsc dla ich opiekunów), łatwo dostępne toalety oraz kasa biletowa.

VadimKashtan , główny architekt nowego stadionu, tak skomentował udogodnienia dla niepełnosprawnych fanów:

‘Stadion jest wyposażony w następujące udogodnienia: podjazdy w pobliżu kas biletowych, wejścia do budynku administracyjnego, włączając w to salę konferencyjną, press room (miejsce spotkań z dziennikarzami – przyp. tłum.), strefę dla VIP-ów. Niestety, jako że stadion był odbudowywany, a nie stworzony od zera, strefa z siedzeniami dla niepełnosprawnych nie jest osłoniona. Jednakże, klub piłkarski obiecał, że znajdzie jakieś rozwiązanie, aby zapewnić większy komfort niepełnosprawnym kibicom.’

Ponad 20 niepełnosprawnych kibiców wzięło udział w meczu inauguracyjnym, aby wesprzeć swoją drużynę oraz przetestować nowe udogodnienia i usługi na stadionie. Atmosferze świętowania towarzyszyła ładna pogoda i fantastyczny doping kibiców. Wygrywając mecz, drużyna również przyczyniła się do tego, że panował tak świetny nastrój.

Podczas przerwy Prezes klubu Aleksandr Krasilnikov podszedł przywitać się i uścisnąć dłonie niepełnosprawnym kibicom. Po meczu, szczęśliwi kibice zostali przewiezieni do domów specjalnymi autobusami niskopodłogowymi, które zapewnił klub.

Zainspirowani i wspierani przez CAFE, niepełnosprawni kibice z Sevastopolu zamierzają otworzyć swój własny fan club. Zachęcamy wszystkich niepełnosprawnych kibiców (z każdym rodzajem niepełnosprawności), aby przyłączyli się do tej inicjatywy. W razie pytań, prosimy kontaktować się z koordynatorem projektu, którym jest Aleksandr Sidelnikov [email protected].Published 02/08/2011