Wieczorem w ubiegły piątek rozpoczęły się mistrzostwa UEFA EURO 2016, pomyśleliśmy więc, że warto podzielić się zdjęciami i wrażeniami przekazanymi nam przez niepełnosprawnych fanów piłki nożnej cieszących się z uczestnictwa w finałowych spotkaniach razem z innymi kibicami.

Na każdym stadionie, na którym odbywają się mecze w ramach mistrzostw udostępniono usługę transportu wózkiem golfowym, która pomaga niepełnosprawnym kibicom dostać się na stadion oraz wydostać się z niego. W Nicei operatorzy usługi poszli o krok dalej, poddając się duchowi turnieju i tworząc z wózków na zakończenie meczu pociąg! Oznaczało to, że niepełnosprawni fani mogli wyjechać ze stadionu w wyjątkowy sposób, obok innych kibiców UEFA EURO 2016.

Otrzymaliśmy także fantastyczne zdjęcia od niepełnosprawnych fanów drużyny Walii, cieszących się z meczu swojej drużyny ze Słowacją. Byli oni bardzo zadowoleni z udogodnień dostępnych na stadionie w Bordeaux i podczas pierwszego w historii meczu swojej drużyny w ramach Euro mieli fantastyczny widok na murawę. Bardzo cieszy nas to, że mieli oni tak pozytywne doświadczenia!

Otrzymaliśmy także zdjęcia od niepełnosprawnych miłośników piłki nożnej z Turcji z meczu ich drużyny z reprezentacją Chorwacji w Paryżu. Choć turecka drużyna nie uzyskała wyniku, na jaki liczyła, niepełnosprawni kibice informują, że mimo tego wspaniale się bawili.

W czasie przygotowań do finałów przedstawiciele CAFE przeprowadzili specjalne szkolenia ze studentami kierunków dziennikarskich, aby możliwe było zapewnienie niedowidzącym i niewidomym kibicom podczas każdego meczu w ramach rozgrywek finałowych Euro 2016 komentarza audiodeskryptywnego.

Jak dotąd opinie kibiców niedowidzących i niewidomych na temat tej usługi były bardzo pochlebne, a jeden z fanów w Lille określił jej poziom jako „bardzo dobry”. Także i sami komentatorzy bardzo przyjemnie spędzają czas podczas turnieju i są niezwykle dumni z tego, że mogą dostarczać usługę. Tak trzymać!

Niepełnosprawni kibice bardzo jak dotąd chwalą pełną poświęcenia pracę wolontariuszy programu „Szacunek – Dostęp dla Wszystkich” w ramach UEFA EURO 2016, zapewniających pomoc osobom niepełnosprawnym na terenie stadionów i poza nim.

W każdym meczu rozgrywek finałowych uczestniczą powołani przez CAFE „tajemniczy kibice”, którzy zgłaszają wszelkie początkowe i trwające problemy, mając nadzieję, że można je będzie rozwiązać w czasie trwania meczu lub po jego zakończeniu.

Kilkoro niepełnosprawnych uczestników kontaktowało się z nami także w sprawie problemów, jakich doświadczyli podczas pierwszych meczów i wraz z organizatorami robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zadbać o jak najlepsze przyjęcie wszystkich widzów. Apelujemy do wszystkich kibiców o wzajemny szacunek, a w szczególności o staranie się, aby sposób, w jaki przeżywają mecz nie nie miał niekorzystnego wpływu na kibiców niepełnosprawnych i ich zdolność do oglądania tego, co dzieje się na murawie.

Bardzo prosimy o przekazywanie nam wszelkich uwag i komentarzy na temat obejrzanych meczów. Aby podzielić się z nami swoimi wrażeniami lub zdjęciami, należy wysłać wiadomość na adres: [email protected], zadzwonić na numer: +44(0)20 8621 2408 lub skontaktować z nami w serwisie tweeter: @cafefootball. Published 13/06/2016