European Football Supporters Award (EFSA) przyznawana jest od 2005 roku grupom i organizacjom promującym pozytywne postawy poprzez sport. Jury nagrody składa się z przedstawicieli UEFA, Komisji Europejskiej, Rady Europy, Miasta Brukseli, Europejskiej Sieci Mediów Sportowych oraz międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Sportu i Postaw Obywatelskich. W tegorocznej edycji dokonano wyboru spośród 14 organizacji społecznych z 12 krajów - Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Izraela, Niemiec, Polski, Szkocji, Szwajcarii, Turcji i Walii.

Jak stwierdza oficjalny komunikat EFSA, Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' zostało nagrodzone za 'niezwykłą bitwę przeciwko rasizmowi i ksenofobii toczoną od 15 lat. (...) Ten szczególny wybór potwierdza raz jeszcze, jak ważne są wartości fair play na stadionach i wokół nich'.

'Cieszymy się z docenienia naszej antyrasistowskiej działalności po wielu latach ciężkiej pracy' - powiedział Marcin Kornak, prezes 'NIGDY WIĘCEJ', inicjator kampanii 'Wykopmy Rasizm ze Stadionów'.

'Obecnie koncentrujemy się na przygotowaniach do EURO 2012. Prowadzimy akcję edukacyjną, dokumentujemy incydenty rasistowskie w Polsce, na Ukrainie i w innych krajach regionu' - dodaje dr Rafał Pankowski, koordynator Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej powołanego do życia przez 'NIGDY WIĘCEJ' przy wsparciu UEFA.

Kampania 'Wykopmy Rasizm ze Stadionów' została rozpoczęta przez Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' w 1996 roku. Skierowana jest do kibiców, zawodników, trenerów, sędziów, działaczy sportowych i dziennikarzy.

Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' to niezależna organizacja antyrasistowska, która wydaje jedyny w kraju antyfaszystowski magazyn 'NIGDY WIĘCEJ'. Od 2009 roku Stowarzyszenie realizuje Wschodnioeuropejski Projekt Rozwoju z ramienia UEFA i międzynarodowej sieci FARE (Football Against Racism in Europe - Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie).Published 10/01/2011