2014 był kolejnym pomyślnym rokiem dla CAFE. Obchodzimy w nim piątą rocznicę działania organizacji, obserwując widoczne dalsze postępy w całej Europie.

Rok zaczął się pracowicie od drugiego już Tygodnia Akcji– Pełen Football Pełen Dostęp, który odbył się wiosną w Polsce i na Ukrainie w ramach naszego projektu, będącego dziedzictwem po UEFA EURO 2012. Tydzień Akcji CAFE w tym regionie był bardzo udany i zaangażował wiele klubów .

W bieżącym sezonie Tydzień Akcji trwał od 5 do 13 kwietnia. Ukraińska Premier-liha dedykowała kampanii swoją 24 i 25 rundę imprez sportowych, w których ceremonie przedmeczowe odbywały się przed każdym meczem. W Polsce łącznie odbyło się 21 ceremonii przedmeczowych.

Po raz pierwszy CAFE przyznała szereg nagród z okazji Tygodnia Akcji. Ich trzy kategorie uznają poświęcenie klubów i osób, które pomagają w poprawie doświadczenia dnia meczowego dla kibiców niepełnosprawnych w Polsce i na Ukrainie. Inauguracyjnymi laureatami na 2013-2014 byli:

Nagroda dla klubu/stadionu - Miedź Legnica (Polska) & NSC Olympiysky (Ukraina)

Nagroda dla pracownika klubu – Dariusz Guzik & Piotr Kiciński (Polska) & Tatiana Glushchenko (Ukraina)

Nagroda dla grupy/stowarzyszenia kibiców niepełnosprawnych –  Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław (Polska) & Virni Levy (Ukraina)

Z olbrzymią przyjemnością mogliśmy docenić przykłady najlepszych praktyk w całym regionie i chcemy pogratulować laureatom nagród ich nieustającego zaangażowania w dostępność i włączanie.

CAFE z przyjemnością przyjęła zaproszenie do udziału w grupie roboczej programu szkoleń służb informacyjnych PZPN, z filmami wideo poświęconymi świadomości niepełnosprawności, utworzonymi, aby doradzać służbom informacyjnym i personelowi klubu, jak stosować najlepsze praktyki w porozumiewaniu się z kibicami niepełnosprawnymi. Organizacja CAFE koordynowała produkcję tych filmów przy wsparciu lokalnych kibiców niepełnosprawnych, którzy  poświęcili swój czas na wzięcie w nich udziału.

CAFE mianowała też szereg ambasadorów, którzy pomagają promować nasze przesłanie Total Football Total Access (Pełen Futbol – Pełen Dostęp). Była  gwiazda futbolu – Jarosław Bieniuk dołączył do obecnego ambasadora CAFE na Polskę, Michałem Listkiewiczem, przyjmując zaproszenie do pełnienia tej roli w Polsce. Ukraińscy piłkarze Ołeksandr Szowkowski, Dmytro Czyhrynski, Andrij Pjatow oraz Ihor Łytowka również dołączyli do zespołu ambasadorów CAFE na Ukrainie. Mając razem na koncie 200 występów międzynarodowych pomogą nam ogromnie w promocji naszych działań. Prace CAFE zostały również uznane przez Zawodową Ligę Piłkarską Ukrainy, z którą podpisaliśmy porozumienie o współpracy, zobowiązując się do bliskiej współpracy nad problemami związanymi z dostępem i niepełnosprawnością.

CAFE współpracowała też z UEFA oraz klubem SL Benfica nad poprawą miejsc dla kibiców niepełnosprawnych na potrzeby finału Ligi Mistrzów UEFA w maju. Te ulepszenia stadionów pozostawiły trwały wkład w klubie. Przy wsparciu naszego pozarządowego partnera INR oraz niedawno mianowanej menedżerki ds. projektów i badań, Joanny Deagle, rok 2015 powinien zaowocować dalszym rozwojem na korzyść lokalnych kibiców niepełnosprawnych w Portugalii.

Na początku czerwca przenieśliśmy się do nowej siedziby głównej w Londynie. Teraz CAFE pracuje o jedno kopnięcie piłki od słynnego stadionu Wembley – w miejscu nader właściwym dla organizacji działającej w sercu europejskiego futbolu.

Później w tym samym roku nasza nowa siedziba główna została otwarta przez brytyjską minister ds. sportu i równouprawnienia Helen Grant MP, w obecności wielu wysokich rangą przedstawicieli i partnerów.

W roku 2014 CAFE rozszerzyła też zakres działalności poza granice Europy. Z przyjemnością nawiązaliśmy współpracę z FIFA nad realizacją projektu CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) podczas Pucharu Świata FIFA 2014 w Brazylii.

Wraz z naszym lokalnym partnerem wdrażającym projekt Urece, wprowadziliśmy po raz pierwszy w futbolu brazylijskim dedykowany komentarz audiodeskryptywny dla kibiców niedowidzących i niewidomych. W ramach tego projektu lokalni studenci kierunków medialnych zostali przeszkoleni, jak dostarczać usługę audiodeskrypcji, która była dostępna na wszystkich meczach rozgrywanych w Belo Horizonte, Brasílii, Rio de Janeiro i São Paulo. Projekt pozostawił po sobie trwałe dziedzictwo i gorące pochwały z wielu stron, między innymi od licznych kibiców niepełnosprawnych, którzy mogą teraz uczestniczyć na żywo w meczach wraz z innymi kibicami. 

W roku 2014 obserwowaliśmy powstawanie nowych stowarzyszeń kibiców niepełnosprawnych w całej Europie, wśród których najbardziej na uwagę zasługują grupy przy klubach Dynamo Kijów i GKSie Katowice. Chcielibyśmy pogratulować niepełnosprawnym kibicom zaangażowanym w tworzenie w tym roku nowych klubów kibiców niepełnosprawnych.

Pracowicie rozbudowywaliśmy w tym roku serwis WWW CAFE. Obecnie można korzystać z niego zarówno zza biurka, jak i z urządzeń mobilnych. Dodana została dedykowana funkcja wyszukiwania stadionów oraz wersja mobilna serwisu dla smartfonów i tabletów.

Oprócz tego ulepszyliśmy sekcję komentarzy kibiców – WYPOWIEDZ SIĘ – na stronach poświęconych poszczególnym stadionom. Sekcja ta jest wyjątkowo przydatnym zasobem dla CAFE, naszych partnerów, a co najważniejsze, również dla niepełnosprawnych kibiców w całej Europie. WYPOWIEDZ SIĘ daje możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami z dnia meczowego oraz zdjęciami odwiedzonych stadionów, które pomogą innym niepełnosprawnym fanom w przygotowaniach do przyszłych wizyt na tych stadionach.

Jesienią mogliśmy być dumni z faktu, że nasza dyrektorka zarządzająca Joyce Cook ukończyła program UEFA Women in Football Leadership. Ten rok kończy się mocnym akcentem: kilka wybitnych nowych osób dołączyło  do zespołu CAFE, między innymi nowy członek zarządu David Davies OBE oraz Joanna Deagle, która dołącza do nas jako menedżerka ds. projektów i badań. Elena Karpuhina została też niedawno promowana na stanowisko dyrektorki ds. rozwoju na Europę i przeniosła się z Kijowa do Wielkiej Brytanii, aby pełnić tę nową rolę.

Wśród sukcesów roku 2014 opłakiwaliśmy niestety w marcu stratę dwóch wysoce cenionych członków naszej eksperckiej grupy doradczej. Gary Deards był wiceprzewodniczącym naszej siostrzanej organizacji charytatywnej Level Playing Field w Anglii i Walii, a Marcin Kornak prezesem Never Again w Polsce. Obaj byli gorąco zaangażowani w kwestie włączania osób niepełnosprawnych i pozostawali oddani walce z dyskryminacją i nierównością przez całe życie. Brakuje nam ich i nie zapomnimy o nich.

CAFE uczestniczyła w tym roku w szeregu wydarzeń i konferencji UEFA, między innymi w spotkaniu Prezesa z grupami kibiców w marcu oraz w konferencji UEFA Respect Diversity w Rzymie we wrześniu. Rok zamknęliśmy z Joycem Cookiem i Liz Chick, którzy reprezentowali CAFE na holenderskich obchodach 125 rocznicy działania związku piłki nożnej KNVB. W ich ramach tych akcji, odbyła się konferencja poświęcona „przebijaniu szklanego sufitu” przez mniejszości etniczne w futbolu, której współgospodarzami były organizacje KVNB, UEFA i FARE.

Chcielibyśmy przekazać szczególne podziękowania organizacji UEFA i jej partnerom za stałe wsparcie i zaangażowanie w prace CAFE nad poprawą warunków dla kibiców w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Rok zamykamy pracując nad planami drugiej konferencji CAFE jesienią 2015 roku oraz koncentrując się już na Francji przed UEFA EURO 2016: otwieramy oficjalny projekt UEFA EURO 2016 Respect Access for All (szanuj dostęp dla każdego). Chcemy również przywitać wśród nas dwóch nowych członków zespołu CAFE: Malika Badsi oraz Dave'a Moussy jako lokalnych koordynatorów projektu CAFE we Francji.

Z ogromną przyjemnością informujemy też o utworzeniu w tym tygodniu MIVA United – ogólnokrajowego stowarzyszenia kibiców niepełnosprawnych (KKN), reprezentującego wszystkich niepełnosprawnych kibiców w całej Holandii. MIVA United została założona przez przedstawicieli dwóch najstarszych KKNów w Holandii: Rollyside przy FC Groningen oraz Rollerside przy Vitesse Arnhem. Organizacja CAFE była gospodarzem inauguracyjnego spotkania grupy w grudniu 2013 roku w Amsterdamie i ta wiadomość jest fantastycznym zakończeniem roku.

2015 zapowiada się na kolejny ekscytujący rok dla CAFE. Z niecierpliwością szykujemy się na współpracę z naszymi partnerami i zainteresowanymi stronami, dążąc wspólnie do idei Total Football Total Access (Pełen Futbol – Pełen Dostęp).

Na koniec CAFE chcemy gorąco podziękować wszystkim, którzy pomogli uczynić rok 2014, tak pamiętnym. Wasze niezachwiane wsparcie i przyjaźń mają decydujące znaczenie dla naszych działań. Wspólnie – poprzez futbol i jego kibiców – możemy pomóc w poprawie jakości życia wielu osób niepełnosprawnych w całej Europie.



Published 19/12/2014