Niepełnosprawni kibice na stadionach Ekstraklasy

 

Niepełnosprawni kibice na stadionach Ekstraklasy

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych 2014, najwyższa liga w Polsce - Ekstraklasa, opublikowała materiał wideo, pokazujący w jaki sposób poprawiła się sytuacja niepełnosprawnych kibiców.

Fundacja Ekstraklasy niedawno podpisała Porozumienie o Współpracy z CAFE, a obie te organizacje współpracują już od kilku lat na rzecz poprawy dostępu do meczy piłki nożnej na żywo.

CAFE rozpoczęło swoją działalność w Polsce w 2008 roku, kiedy po raz pierwszy przedstawiciele CAFE spotkali się z architektami w Warszawie. CAFE zrealizowało projekt UEFA Respect Inclusion – Football with no Limits z okazji UEFA EURO 2012. Projekt cieszył sie dużą popularnością i w jego wyniku wielu niepełnosprawnych kibiców miało możliwość obejrzenia meczu piłki nożnej na żywo, z lepszymi udogodnieniami i dostępnymi dodatkowymi usługami.

Od tego czasu, kontynuowany był w Polsce projekt dziedzictwa i zostały poczynione postępy w kierunku bardziej dostępnych i przyjaznych stadionów piłki nożnej.

Koordynatorka projektu CAFE w Polsce, Weronika Paszewska powiedziała: "Ten fantastyczny film zwraca uwagę na niektóre zmiany, które zostały wdrożone w całej Polsce, dzięki zaangażowaniu wielu ludzi w kraju, na rzecz poprawy doświadczenia meczowego niepełnosprawnych kibiców. CAFE razem z Ekstraklasą, są całkowicie oddani tworzeniu bardziej włączającego doświadczenia dla wszystkich niepełnosprawnych kibiców".

 

CAFE Dyrektorka Zarządzająca, Joyce Cook OBE powiedziała "Kiedy po raz pierwszy rozpoczynaliśmy pracę w tym regionie w 2008 roku przygotowując się na UEFA EURO 2012, powiedziano mi, że tylko garstka polskich niepełnosprawnych kibiców uczestniczy w meczach piłki nożnej co tydzień. Teraz, setki niepełnosprawnych kibiców uczestniczą w meczach na żywo w całej Polsce, dzięki wysiłkom i wsparciu wielu zaangażowanych osób. Specjalne podziękowania należą się Pawłowi Parusowi i jego kolegom z Klubu Kibiców Niepełnosprawnych z Wrocławia, za mobilizowanie wielu niepełnosprawnych kibiców w ich okolicy, zespołowi CAFE i polskiemu Ambasadorowi Michałowi Listkiewiczowi, za jego olbrzymi wsparcie oraz Ekstraklasie za podjęcie tego tematu z prawdziwym pragnieniem poprawienia dostępności ich klubów, a także UEFA, która jest oddana wspieraniu działalności CAFE na drodze to poprawy sytuacji w całej Europie.

 

Aby, obejrzeć wideo, w języku polskim z angielskimi napisami, odwiedź stronę https://www.youtube.com/watch?v=yZADj8VS-AI.