Okoliczny turniej gromadzi 160 żydowskich i arabskich dzieci w Jerozolimie.

18 grudnia, 160 żydowskich i arabskich dzieci z okolic Jerozolimy wzięło udział w niespotykanym turnieju piłki nożnej o nazwie „Piłka dla wszystkich”, mającym podkreślić koniec Międzynarodowego Tygodnia Praw Człowieka. Turniej został zorganizowany przez Hapoel Katamon Jerusalem, jedną z trzech profesjonalnych założonych przez fanów drużyn izraelskich, wspieraną i finansowaną przez izraelską fundację New Israel Fund's Kick Racism Out of Israeli Football, działającą przeciw rasizmowi w piłce nożnej.

Społeczna inicjatywa Haopel Katamon Jerusalem prowadzi dzielnicową ligę piłki nożnej, dla wszystkich dzieci mieszkających w mieście Jerozolima. Organizacja zwraca szczególną uwagę na szerzenie wartości społecznych, takich jak współistnienie i tolerancja.

Turniej rozpoczął się w Sacher Park w Jerozolimie, gdzie byłe i obecne gwiazdy drużyny Haopel Jerusalem przemawiały do żydowskich i arabskich dzieci. Zaś w trakcie trwania zawodów, udzielały im sportowych wskazówek, wciąż podkreślając jak ważne w piłce nożnej jest to, iż każdy ma równe szanse.

Finałowy mecz został rozegrany na Teddy Stadium, gdzie wcześniej miało miejsce ligowe spotkanie drużyn Haopel Katamon i Kiryat Gat

Itzik Shanan, założyciel NIF’s KIO Israel, partner izraelskiego FA powiedział: „To wydarzanie uwidoczniło wspólnotę, która istnieje pomiędzy Żydami, Arabami, nowymi imigrantami oraz ludźmi urodzonymi w Jerozolimie – na boisku wszyscy jesteśmy równi.”

Pośród 2,000 widzów, oglądających finał turnieju na Teddy Stadium, pojawił się burmistrz Jerozolimy Nir Barkat. Po zakończeniu zawodów, wszystkie drużyny biorące w nim udział, wykonały zwycięskie honorowe okrążenie, trzymając transparenty w językach arabskim, hebrajskim i angielskim, głoszące hasło: Piłka dla Wszystkich.

 

Itzik Shanan

Director of Communications & Kick Racism out of Israel Football

New Israel Fund

[email protected]Published 15/02/2011