W drugim z dwóch artykułów, niepełnosprawny biznesmen z Nowego Jorku oraz były inwestor z Wall Street, Rich Donovan, przygląda się możliwościom, jakie rynek oferuje osobom niepełnosprawnym, a także rozpatruje jak go rozkręcić i jak uzyskać korzyści dla wszystkich zainteresowanych.

Wydobycie złota z ziemi wydaje się być całkiem proste – wykop dziurę, ciach i już jest. 

Jednakże, fakty dotyczące wydobywania złota, pokazują, że należy podjąć odpowiednie kroki, które wymagają czegoś więcej niż użycia tylko łopaty i marzeń. Pozytywną stroną podejmowania odpowiednich kroków, jest fakt, że pod koniec dnia, masz większe możliwości znalezienia złota. 

Nowa i wyjątkowa metoda dotycząca rynku niepełnosprawności zachowuje tą samą obietnicę – znaczne korzyści gospodarcze przy stosunkowo małych nakładach i poprawkach. Te nowe i odmienne działania musza wywodzić się z trzech źródeł: rządu, działalności gospodarczej oraz niepełnosprawnych ludzi. Spójrzmy na wszystkie trzy.

Rząd
Rząd musi pomóc odkrywać potencjał gospodarczy osób niepełnosprawnych poprzez tworzenie takiej polityki, która zachęci generację niezależnych niepełnosprawnych konsumentów. Rząd właśnie teraz może zmienić ich sytuację, przygotowując osoby niepełnosprawne do osiągania wyższych dochodów poprzez edukację.

Tak zwana Edukacja Specjalna nie skupia się na przygotowaniu ludzi niepełnosprawnych do rywalizowania o posadę. Dzieję się tak, ponieważ od początku jej powstania, tylko nieliczne osoby uważały, że kariera dla osoby niepełnosprawnej jest celem możliwym do osiągnięcia. Jednak pewne rzeczy nieco się zmieniły, i nasz system edukacyjny musi za wszelką cenę dorównać rywalom i dostosować się do oczekiwań. 

Obecnie, dzieci niepełnosprawne nie są uczone marzyć o karierze. Martwi mnie, za każdym razem, kiedy spotykam inteligentne 15-letnie dziecko, że nigdy nie zostało ono zapytane „Kim zamierzasz być jak dorośniesz?” 

Postęp nastąpił również, jeśli chodzi o zwracanie uwagi społeczeństwa na ten problem. Obecnie rządy muszą nastawić się na kładzenie nacisku na gospodarkę poprzez wyposażenie niepełnosprawnych uczniów w narzędzia i pasje do budowania ich kariery.  

Działalność gospodarcza
Ścieżka działalności gospodarczej jest prosta – rób to, w czym jesteś najlepszy. Nie ma potrzeby, aby stawać się ekspertami w temacie niepełnosprawności. Atakuj ten rynek jak każdy inny: dowiedz się, jakie są potrzeby niepełnosprawnych konsumentów, jako, że są one związani z twoim dochodowym przedsięwzięciem, dostosuj twój produkt i przekazuj wiadomości tak, aby przyciągnąć ich uwagę, a następnie wykonuj je zgodnie z przebiegiem i kulturą twojej firmy.

Pomyłki najczęściej są popełniane, gdy firmy próbują nastawić tylko i wyłącznie ich działalność skupiając się tylko na niepełlnosprawności lub robią tylko tyle, żeby przestrzegać przepisów. Osoby niepełnosprawne nie chcą “specjalnych” produktów … ale chcą być włączeni w główny nurt doświadczeń konsumenckich.

Doskonale sobie z tym radzi spółka OXO Good Grips, amerykańska firma zajmująca się wytwarzaniem przyborów kuchennych. Produkty OXO nie sprawiają wrażenia, że zostały “zaprojektowane specjalnie dla niepełnosprawnych” – jednak zostały zainspirowane przez kobietę z artretyzmem, która uwielbia gotować. Ich design jest atrakcyjny dla dwudziestoparolatków, którzy po prostu myślą, że są świetni.

Wiadomość dla Dyrektorów Zarządzających … jeśli niepełnosprawność nie jest częścią waszego rocznego planu strategicznego, ty i twoi udziałowcy tracicie możliwość dużych możliwości.

Osoby niepełnosprawne
Osoby niepełnosprawne muszą stać się “zainspirowanymi konsumentami” i “zmotywowanymi inwestorami”. Ostatnie trzydzieści lat lobowania rządów i sądów już minęło.

Musimy zwrócić naszą uwagę na informowanie firm, w jaki sposób ulepszyć nasze konsumenckie doświadczenia. Przede wszystkim należy zmienić swoje nastawienie do produktów i usług, które sprawiają nam przyjemność, a które mogą być ulepszone, zamiast maszerować na Parlament. Zacznijcie mówić firmom, w jaki sposób ich oferta może być lepiej dopasowana do was.

Oto spojrzenie “do wnętrza”: firmy właściwie chcą usłyszeć, co o nich myślisz. Dzięki informacjom zbieranym od konsumentów, ulepszają swoje produkty. Wielkie spółki uwielbiają opinie klientów, natomiast te, które ich nie lubią można śmiało ignorować. 

Wiadomości od konsumentów dla firm są przekazywane w dwojaki sposób. Po pierwsze, wynagradzaj spółki, które uzyskują zysk poprzez agresywne kupowanie ich produktów, i powiedz im, dlaczego tak się dzieje. Karz firmy, które niezbyt dobrze odnajdują się w temacie niepełnosprawności, lub, które jedynie działają zgodnie z prawem, nie kupując ich produktów, i również poinformuj je, dlaczego tak właśnie postępujesz.

Jako część tego procesu, osoby indywidualne i grupy muszą zacząć przekazywać firmom informacje dotyczące ulepszeń ich produktów/ usług. Może to się odbyć w tak prosty sposób jak zadzwonienie na numer infolinii podany z tyłu opakowania, lub tak wyszukane jak zorganizowane grupy publiczne opisujące produkty, które są skuteczne lub są pomijane. Jest to ważne, że dzieje się tak w przypadku większej liczby produktów. 

Podsumowując to, co powiedziało ponad 10 dyrektorów korporacji – “niepełnosprawne osoby są zbyt ciche; moglibyśmy zrobić więcej, jeśli wysuwaliby swoje żądania”. Szefowie firm muszą znać twoją opinię.

Drugim i bardziej złożonym sposobem zachęcenia spółek, do lepszego działania na rzecz osób niepełnosprawnych jest prawo posiadania. Posiadając akcje w spółkach, osoby niepełnosprawne mają pewność, że są reprezentowane w salach konferencyjnych. 

Jak to zrobić to jest długa historia – kobiety i ruchy ekologiczne doskonale sobie radzą z tego typu działalnością poprzez fundusze takie jak Calvert Investments. 

Częściową rolą funduszu Calverta jest współpraca z zarządami spółek, w które zainwestowali i razem z powiększaniem wartości dla udziałowców, prowadzą działalność gospodarczą, w taki sposób, który dotyczy spraw społecznych i ekologicznych inwestorów.

Duzi przedsiębiorcy, tacy jak fundusze emerytalne i fundacje mogą odgrywać kluczową rolę w rozwijaniu i inwestowaniu w fundusze takie jak Calvert w celu wspierania celów postępowych. 

Podobnie, osoby niepełnosprawne i ich “mistrzowie” muszą zacząć wywierać presję na dużych inwestorach, aby zaczęli zwracać uwagę na rozwijający się rynek osób niepełnosprawnych.

Najtrudniejszą częścią udanego poszukiwania złota jest połączenie wszystkich elementów w celu wykopania dziury. Wszyscy włączeni w temat niepełnosprawności, przyznają, że potencjał gospodarczy w tym segmencie jest wielkości Chin, ale próby uwolnienia tego potencjału przynoszą ograniczone rezultaty.

My wiemy, że istnieje “złoto we wzgórzach”, które, jak je tylko wydobędziemy, staje się ważniejsze niż jego czysta forma. To, co dziś jest już zapominane, to są nowe i odmienne działania, dające nowe i odmienne rezultaty. 


Uwaga:
Rich Donovan jest Dyrektorem ds. Zarządzania Aktywami w WingSail Capital, spółce zajmującej się zarządzaniem inwestycjami, oferując strategie równości instytucjonalnej. Rich cierpi na porażenie mózgowe i wykorzystuje niepełnosprawność, aby znaleźć inwestycje, które podbiją rynek.

Artykuł opublikowany na BB - Ouch! przez Rich Donovan.Published 14/04/2011