22 lipca 2014 roku UEFA nałożyła karę częściowego zamknięcia stadionu na jeden mecz na Paris Saint-Germain, po uznaniu ich za winnych dyskryminującego postępowania wobec niepełnosprawnych fanów Chelsea FC.

Postępowanie zostało rozpoczęte w maju, na podstawie artykułu 14 przepisów dyscyplinarnych UEFA odnośnie rasizmu, innych zachowań dyskryminujących i propagandy.

2 kwietnia w Paryżu, w trakcie meczu w ramach ćwierćfinałów Ligii Mistrzów UEFA, niepełnosprawni kibice Chelsea musieli siedzieć poniżej trybun kibiców drużyny gospodarzy, którzy dopuścili się wobec nich nadużyć, zastraszania, rzucania butelek i plucia.

CAFE Dyrektorka Zarządzająca, Joyce Cook, powiedziała: "Cieszymy się ze zdecydowanej decyzji podjętej przez UEFA. Jest to jasny komunikat do wszystkich klubów, że nadużycia wobec kibiców niepełnosprawnych nie będą tolerowane. CAFE rozumie, że to był szczególnie nieprzyjemny incydent dla niepełnosprawnych kibiców Chelsea, którzy doznali nadużyć ze strony małej grupy kibiców gospodarzy, których z kolei znaleźli się w sytuacji konfrontacji ze względu na fakt bycia w niewłaściwym miejscu, nie z własnej winy. To mogło się zdarzyć w wielu klubach europejskich, w których niepełnosprawni kibice gości nie mają wyboru i muszą siedzieć z kibicami drużyny przeciwnej. Podobne incydenty były zgłaszane do CAFE już w przeszłości.

Uniemożliwianie niepełnosprawnym kibicom doświadczania w pełni wydarzenia piłkarskiego jest dyskryminujące, a siedzenie razem z pozostałymi kibicami swojej drużyny jest zrozumiałą potrzebą każdego kibica. W momencie kiedy niepełnosprawni kibice nie mają możliwości w pełni przeżywać meczowych emocji i są przez to też narażeni na znęcanie się z powodu ich niepełnosprawności, jest to przypadek dyskryminacji. Jeśli ci kibice nie byliby niepełnosprawni, z pewnością nie zostaliby nawet dopuszczeni do tej części stadionu. Przewodnik Dobrych Praktyk UEFA i CAFE „Dostęp dla Wszystkich” oferuje jasne wskazówki w tym zakresie.

Paris Saint-Germain (PSG) będzie jednym ze stadionów goszczących UEFA EURO 2016. Na stadionie zostały już zaplanowane znaczące zmiany w kierunku zwiększania dostępu, a CAFE cieszy się na dalszą współpracę z PSG i innymi klubami w podobnej sytuacji, tak żeby wprowadzić rozwiązania włączające wszystkich kibiców i pozostawić trwałe dziedzictwo turniej wszystkich kibicom piłki nożnej.”

Jest to pierwszy przypadek, kiedy UEFA karze klub za nadużycia w stosunku do niepełnosprawnych kibiców. Więcej informacji na temat stosunku UEFA wobec dyskryminacji można znaleźć na http://www.uefa.org/disciplinary/index.html.Published 22/07/2014