Sport dla Wszystkich: NIF, Israel FA i Access Israel organizują konferencje i imprezy pod hasłem "Dostęp i Integracja Ludzi Niepełnosprawnych poprzez Sport.” 

Fundacja New Israel Fund's (NIF) , promująca kampanię Let's Kick Racism Out of Israeli Football , organizuje razem ze Związkiem Piłki Nożnej w Izraelu (Israel FA) oraz organizacją Access Israel pierwszą konferencję w Izraelu na temat “Dostępu i Integracji Ludzi Niepełnosprawnych poprzez Sport”. 

Konferencja, w której uczestniczyć będzie Joyce Cook, Dyrektor Generalny CAFE – Centrum Dostępu do Piłki Nożnej w Europie, który rozpocznie konferencję razem z NIF, odbędzie się na Stadionie Bloomfield w Tel Aviv 2 marca br. Podczas konferencji, obecny będzie również były napastnik Manchester United, Danny Wallace, który obecnie jest Ambasadorem CAFE. 1 marca br. odbędzie się wyjątkowa impreza sportowa dla dzieci niepełnosprawnych. 

Podczas konferencji na Bloomfield Stadium, delegacja CAFE z Wielkiej Brytanii przedstawi swoje doświadczenia w ułatwianiu dostępu do imprez sportowych, a w szczególności do stadionów piłkarskich w Europie. Konferencję rozpocznie powitanie przez czołowych działaczy Izraelskiego sportu, m.in. przez Prezesa Izraelskiego Związku Piłki Nożnej (Izrael FA), Ori Shilo, Przewodniczącego Izraelskiego Związku Koszykówki, Shay Shani, oraz Prezesa organizacji NIF, Rachel Liel.

Do grupa prelegatów można również wliczyć złotą medalistkę w pływaniu Paraolimpiady, Keren Lebowitz, Przewodniczącego Knesset Subcommittee zajmującego się wdrażaniem Równych Praw dla Obywateli Niepełnosprawnych, Ilana Gilona oraz głównego dyrektora Itamar Chizik, Maccabi Haifa.

Danny Wallace powiedział – KIO Israel i izraelska FA organizują tę konferencję jako część kampanii eliminującej wszelkie formy dyskryminacji w piłce nożnej. Dyscypliny sportowe, a w szczególności piłka nożna, mają olbrzymi wpływ na społeczeństwo, a także przyczyniają się do zmiany wartości społecznych. Dlatego też, sport bez żadnych uprzedzeń oraz umożliwienie osobom niepełnosprawnym uczestniczenia w życiu sportowym i dostępu do narodowych stadionów, stanowią podstawowe prawa, które należy promować. Poprzez pracę CAFE, osiągamy postęp w danych dziedzinach na terenie Europy, jednocześnie mając nadzieję na wykorzystanie tych doświadczeń, podczas wprowadzania podobnych zmian w Izraelu.

Dyrektor NIF, Itzik Shanan powiedział – Ta konferencja łączy problemy, z którymi NIF boryka się od ponad 30 lat promując wyrównywanie szans, sprawiedliwość społeczną i przeciwstawienie się dyskryminacji. Odnieśliśmy również sukces w znacznym ograniczeniu rasizmu w piłce nożnej, poprzez finansowanie organizacji promującej prawa osób niepełnosprawnych; a także wprowadziliśmy nadal rozwijające się ustawodawstwo wspierające równe prawa niepełnosprawnych Izraelczyków. 

David Bernstein, Prezes CAFE powiedział – Bardzo się cieszę, że konferencja, podczas której omówiona zostanie integracja osób niepełnosprawnych poprzez sport oraz problem dostępu do Izraelskich stadionów piłkarskich, odbędzie się w Tel Avivie. Mam nadzieję, że fundacja NIF Let's Kick Racism Out (KIO), która organizuje konferencję we współpracy z Izraelskim FA, przy udziale delegacji CAFE, z Dyrektorem Generalnym Joycem Cookem na czele i Ambasadorem Dannym Wallec’em, byłym napastnikiem Manchaster United i angielskiej reprezentacji, odniesie sukces.

Uwagi wydawcy:

The New Israel Fund (NIF) działa na rzecz zapewnienia równości praw społecznych i politycznych wszystkim mieszkańcom, bez względu na religię, rasę czy płeć. Praca ta jest podstawą naszej tożsamości jako organizacji wyznaczającej nowe kierunki rozwiązywania najtrudniejszych problemów. NIF zdobywa publiczne wsparcie dla ustawodawstwa i prawnych środków zaradczych lub dla egzekwowania obecnie obowiązującego prawa, polityki i procedur, które wspierają równość i sprawiedliwość, a także chroni prawa pokrzywdzonych oraz propaguje wartości demokratyczne od stadionu piłkarskiego, aż po sale lekcyjne w szkołach. Aby dowiedzieć się więcej na temat NIF, odwiedź naszą stronę internetową www.nif.org.

Centrum Dostępu do Piłki Nożnej w Europie (CAFE) ufundowane przez UEFA, zostało założone jako Europejska organizacja okokkcharytatywna (zarejestrowana w Wielkiej Brytanii), której celem jest zapewnienie równego dostępu do piłki nożnej. Dzięki szczególnemu wpływowi, jaki piłka nożna wywiera na kibiców, dążymy do poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych poprzez wspieranie integracji i równości, tym samym ułatwiając większej liczbie osób niepełnosprawnych dobrą zabawę podczas meczów piłki nożnej beż żadnych przeszkód. Ponieważ piłka nożna ma szczególny charakter może też wpłynąć na kształtowanie świadomości związanej z trudnościami osób niepełnosprawnych i kształtowanie znaczenia ogólnego dostępu w regionie UEFA.Published 02/03/2011