2012 był z pewnością niezapomnianym rokiem dla nas w CAFE. CAFE zostało mianowane oficjalną organizacją charytatywną turnieju UEFA EURO 2012 co stanowiło ogromny zaszczyt, a jednocześnie było dla nas fantastyczną okazją do upowszechnienia naszej działalności na terenie całej Europy. Z uwagi na fakt, iż UEFA zgodziła się przekazywać CAFE  3 000 euro za każdą bramkę strzeloną podczas turnieju, każdy gol był przez nas przyjmowany z ogromnym  entuzjazmem.

Po końcowym gwizdku okazało się, że podczas całego turnieju strzelono w sumie 76 bramek, a tym samym CAFE zdobyło 228 000 euro na poprawę dostępności stadionów piłkarskich w regionie.Oprócz tego  CAFE  zorganizowało  charytatywną aukcje biletów zarezerwowanych na  mecze turnieju, w ramach której suma przekraczająca nominalną wartość poszczególnych biletów miała być przekazana na rzecz oficjalnej organizacji charytatywnej turnieju. Oferowane przez licytujących kwoty nieraz aż dziesięciokrotnie przekraczały pierwotną cenę biletów, co sprawiło, że CAFE zdobyło tym sposobem kolejne 175 000 euro.   

Wszystkie pieniądze zebrane podczas turnieju przez UEFA dla CAFE, jak również fundusze z aukcji biletów, zostały zainwestowane w poprawę dostępności wszystkich stadionów piłkarskich znajdujących się w regionie w ramach projektu dziedzictwa UEFA EURO 2012.

CAFE przyjęło z radością wiadomość, że zostało wyznaczone do przeprowadzenia na terenie Polski i Ukrainy projektu „UEFA Respect Inclusion – Football with No Limits”. Współpracując z partnerami z obu krajów, CAFE kierowało projektem mającym na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie dostępnością i szeroko rozumianego włączania. W ramach inicjatywy powołaliśmy, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, grupy doradcze, zadaniem których była ocena dostępności każdego miasta-gospodarza oraz udzielanie informacji i porad lokalnym przedsiębiorcom i punktom usługowym, w jaki prosty sposób poprawić ich dostępność. CAFE prowadziła w czasie turnieju także stronę internetową z informacjami o dostępności poszczególnych miast gospodarzy, które pozostają aktualne również teraz, stając się dziedzictwem tego projektu. Lokale oraz miejsca publiczne, które były dostosowane i dostępne, otrzymywały oficjalne naklejki „obiektów dostępnych”, tak aby móc służyć jako drogowskaz prowadzący niepełnosprawnych kibiców, ich przyjaciół oraz rodziny do przyjaznych miejsc koło stadionów piłkarskich. Ogłosiliśmy także ogólnoeuropejski konkurs w celu upowszechnienia i zwiększania świadomości na temat dostępności i włączania społecznego. Dziesięciu zwycięzców tego konkursu otrzymało w nagrodę oficjalne piłki UEFA EURO 2012 podpisane przez Prezydent UEFA Michela Platini.

Zapewniliśmy także podczas każdego meczu turnieju audio deskrypcyjne komentarze dla niewidomych oraz słabowidzących kibiców. Ten przełomowy projekt, stał się jednym z najbardziej znanych i udanych elementów naszej pracy podczas turnieju. Wyznaczeni przez CAFE specjaliści, którzy wprowadzali ten system podczas UEFA EURO 2008 służyli nam teraz pomocą podczas szkoleń dla komentatorów-wolontariuszy z każdego z miast gospodarzy. Przeprowadziliśmy szkolenia w Warszawie i Kijowie, w których uczestniczyła grupa 50 pełnych energii i entuzjazmu wolontariuszy. W miarę jak zbliżała się data pierwszego meczu, wyznaczyliśmy po dwóch komentatorów na każdy ze stadionów. Należy wyjaśnić, że komentarz audio deskrypcyjny tym różni się od typowego, że komentator zwraca o wiele większą uwagę na atmosferę widowiska sportowego, a nie na statystyki meczowe. Głównym celem komentarza audio deskrypcyjnego jest bowiem jak najbardziej szczegółowe przedstawienie kibicom niewidomym/słabo widzącym wydarzeń, które mają miejsce zarówno na samym boisku, jak i na stadionie. Mamy wrażenie, że jedna z naszych ukraińskich koleżanek uchwyciła  sedno tej różnicy mówiąc: „Na początku szkolenia mówiłam, że słuchanie meczu piłkarskiego było często jak oglądanie czarno-białego filmu. Na zakończenie szkolenia, ujrzałam tęczę”.

CAFÉ zapewniło także pomoc i wskazówki dla UEFA podczas meczów kończących dwie flagowe rozgrywki klubowe europejskiej federacji piłkarskiej – finału Ligi Mistrzów w Monachium oraz finału Ligi Europejskiej w Bukareszcie. Oba mecze były dla nas okazją do dalszego rozpowszechnienia idei dostępności oraz włączania społecznego, a także mogliśmy spotkać się z niepełnosprawnymi kibicami w Niemczech oraz w Rumunii rozpowszechniając nasze przesłanie „Total Football, Total Access”. Warto podkreślić w tym miejscu, że na stadionie w Monachium, goszczącym finał Ligi Mistrzów wybudowano 100 nowych miejsc dla kibiców poruszających się na wózkach, podczas gdy finał Ligi Europejskiej był największym publicznym zgromadzeniem osób niepełnosprawnych w historii Rumunii. Bez wątpienia powyższe wydarzenia stanowią dwa kamienie milowe, na bazie których mamy zamiar podejmować działania w 2013 roku.

Nasza Dyrektor Zarządzająca Joyce Cook uczestniczyła również w 2012 roku w kilku czołowych wydarzeniach promując CAFE. Joyce zabrała głos w trakcie konferencji UEFA dot. Bezpieczeństwa, w Wiedniu, prezentując Przewodnik Dobrych Praktyk „Dostęp dla Wszystkich” – wspólną inicjatywę UEFA oraz CAFE. Publikacja została zaprezentowana ponad 300 profesjonalistom z klubów piłkarskich, właścicielom i menadżerom stadionów, jak również organizacjom członkowskim UEFA  oraz organom decyzyjnym.

Joyce uczestniczyła również w konferencji International Stadium Business Design & Development Summit w Warszawie, w trakcie której podzieliła się z przedstawicielami władz stadionowych sprawdzonymi zasadami, którymi należy kierować się dostosowując stadiony piłkarskie – zarówno nowobudowane, jak i już istniejące, aby stworzyć przestrzeń, która będzie dostępna i przyjazna dla wszystkich kibiców piłki nożnej. Dodatkowo, Joyce udzieliła wywiadu jako specjalny gość Gali Osób Niepełnosprawnych w Bukareszcie, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Wywiad był transmitowany przez Rumuńską telewizję państwową.

Cały zespół CAFE był w 2012 roku bardzo zajęty. Kontynuujemy naszą podstawową działalność polegającą na wspieraniu niepełnosprawnych kibiców w tworzeniu ich własnych grup kibicowskich na terenie całej Europy. Rok zakończyliśmy w powiększonym składzie. Maria Popielawska, na stałe pracująca w Warszawie, dołączyła do naszego zespołu jako Koordynatorka Projektu w Polsce, Olena Zhyvaikina z Kijowa została Koordynatorką Projektu na Ukrainie, Jess Sadler rozpoczęła pracę jako Asystentka Dyrektor Zarządzającej, pracując na stałe w biurze w Chester, w Wielkiej Brytanii.

Dotychczasowi członkowie zespołu Elena Karpukhina oraz Mike Rice zostali oddelegowani do nowych zadań. Elena została Szefem ds. Rozwoju w Europie Wschodniej, Mike pełni funkcję Menadżera Projektu oraz ds. Kontaktów z Kibicami.

Publikacja przygotowana wspólnie przez CAFE oraz UEFA – Przewodnik po Dobrych Praktykach Dostosowanych Stadionów i Organizacji Dnia Meczowego „Dostęp dla Wszystkich”, została zaprezentowana w trakcie europejskiej konferencji na Wembley we wrześniu 2011 roku. Przewodnik przedstawia krok po kroku, w jaki sposób należy dostosować przestrzeń stadionu, istniejącego lub nowopowstałego, oraz organizację dnia meczowego, aby były w pełni dostępne i włączające dla wszystkich. Z wielką radością ogłosiliśmy w 2012 roku, że publikacja będzie dostępna w 13 wersjach językowych (angielskiej, francuskiej, rosyjskiej, tureckiej, hiszpańskiej, włoskiej, polskiej, niemieckiej, portugalskiej, rumuńskiej, serbskiej i chorwackiej). Przewodnik jest również dostępny w wersji dostępnej (w języku angielskim). Zachęcamy do odwiedzania naszej strony, kolejne wersje językowe przewodnika będziemy publikować niebawem.

Można śmiało stwierdzić, że rok 2012 był niezapomnianym rokiem dla wszystkich fanów piłki nożnej. Bez wątpienia był to też znaczący rok dla nas w CAFE. Z Waszym ciągłym wsparciem osiągniemy jeszcze więcej w 2013!Published 30/01/2013