W czasie ostatniego meczu Ligue 1 pomiędzy drużynami Paris Saint-Germain i AS Monaco kibice słabowidzący i niewidomi mogli wsłuchać się w komentarz audiodeskryptywny na żywo.

Komentarz audiodeskryptywny został wprowadzony na francuskie stadiony piłkarskie w czasie UEFA EURO 2016 i był dostępny w czasie wszystkich meczów tych finałów.

Ośrodek CAFE zrealizował oficjalny projekt pod nazwą UEFA EURO 2016 Respect Access for All (szanuj dostęp dla każdego), w ramach którego prowadzone były szkolenia dla miejscowych studentów kierunków związanych z mediami, którzy mieli zapewniać komentarz audiodeskryptywny.

Po zakończeniu UEFA EURO 2016 sprzęt do realizacji komentarza audiodeskryptywnego został podarowany stadionom-gospodarzom, aby możliwe było zapewnienie tej usługi także po finałach.

Niedzielny mecz zakończony remisem 1-1 był komentowany przez Yanisa Bacha i Hamzę Rahmaniego, dwóch komentatorów przeszkolonych w ramach projektu UEFA EURO 2016 Respect Access for All.

Dyrektor zarządzająca ośrodka CAFE, Joanna Deagle powiedziała: „Ogromne gratulacje należą się wszystkim, dzięki którym było to możliwe w Lille. To wspaniała spuścizna pozostała po UEFA EURO 2016, która umożliwi wielu kolejnym słabowidzącym i niewidomym kibicom udział w integracyjnych doświadczeniach.”

Po meczu ośrodek CAFE rozmawiał także z komentatorami audiodeskryptywnymi na temat ich doświadczeń.

Hamza powiedział: „Miałem okazję przyczynić się do wyjątkowego wydarzenia, jakim były finały UEFA EURO 2016, a były one szczególne, ponieważ rozegrano je w moim kraju. Powstanie metody komentowania zwiększającej poziom integracji w celu poprawienia doświadczeń niepełnosprawnych kibiców jest dla mnie absolutnie niesamowite. Cieszę się, że mogę kontynuować spuściznę UEFA EURO 2016. To, że usługa jest nadal dostępna we Francji, w szczególności w czasie meczów Ligue 1, jest absolutnie fantastyczne.”

Yanis dodał: „Byłem bardzo dumny z udziału w przedsięwzięciu związanym zapewnieniem komentarza audiodeskryptywnego podczas UEFA EURO 2016 i chciałbym serdecznie podziękować ośrodkowi CAFE, Charly'emu Simo i Jean-Marc Streelowi. Jako człowiek niepełnosprawny odczuwałem zaszczyt i przyjemność słuchania osób słabowidzących i niewidomych oraz przekazywania im swojej pasji do tego sportu. Możliwość zobaczenia ich twarzy przepełnionej radością po meczu jest wzruszająca i sprawia, że zaczynamy rozumieć, dlaczego wykonujemy to zajęcie. Dalszy udział w tym przedsięwzięciu był moim obowiązkiem.”

Yanis i Hamza ponownie będą zapewniać komentarz audiodeskryptywny 7 lutego w czasie meczu pomiędzy Paris Saint-Germain i LOSC.Published 03/02/2017