Aukcja biletów na UEFA EURO 2012 zebrała 175 tysięcy euro dla fundacji charytatywnych działających podczas i poza turniejem. Niektóre oferty były dziesięć razy wyższe od ceny nominalnej.

Charytatywny Program Sprzedaży Biletów UEFA EURO 2012 okazał się wielkim sukcesem. W ciągu trzech dni złożono tysiące ofert.

Kibice poprzez specjalną aukcję charytatywna na UEFA.com mogli kupić atrakcyjne miejsca na stadionach zarezerwowane specjalnie w tym celu. Aby móc brać udział w licytacji trzeba było zapłacić kwotę pięciu euro, a kwota netto przekraczająca cenę nominalną, około 175 tysięcy euro, została przekazana oficjalnej fundacji UEFA EURO 2012. Najwyższe oferty złożono na mecz grupy B pomiędzy Holandią a Niemcami w Charkowie i na ćwierćfinał w  Kijowie. Niektóre oferty dziesięciokrotnie przekroczyły cenę nominalną.

UEFA współpracuje z Centrum Dostępu do Piłki Nożnej w Europie (CAFE), aby zapewnić niepełnosprawnym kibicom pełny dostęp do obiektów sportowych i miejsc publicznych. Praca na rzecz poprawy dostępności rozgrywek dla osób niepełnosprawnych będzie jeszcze rozszerzona podczas turnieju. CAFE w tym celu nadal będzie działać z lokalnymi partnerami w Polsce i na Ukrainie.

Zebrane fundusze będą zainwestowane w utworzenie komentarza audio podczas meczów dla niewidomych i niedowidzących kibiców. CAFE wyszkoli lokalnych komentatorów i dostarczy na stadiony miast gospodarzy potrzebny sprzęt.

Co więcej, pieniądze wesprą warsztaty dla klubów piłkarskich i stadionów w Polsce i na Ukrainie, mające na celu poprawę dostępności dla kibiców niepełnosprawnych. Zostaną utworzone sieci kibiców w klubach i na szczeblu reprezentacyjnym. Małe granty będą dostępne na kampanie uświadamiające i na ustanowienie stowarzyszeń kibiców.

Larysa Sayevych, koordynator projektu w Doniecku powiedziała: - Niedawno uczestniczyłam w szkoleniu Respect Inclusion UEFA EURO 2012 w Kijowie. Ta forma komentowania jest bezcenna dla kibiców niewidomych i niedowidzących, takich jak ja. Na początku seminarium powiedziałam, że słuchanie piłki nożnej jest często jak czarno-biały film. Na jego końcu widziałam tęczę.

CAFE będzie także zachęcać kibiców piłkarskich i pozostałe strony do przekazywania pieniędzy na nadchodzące projekty. UEFA przekaże trzy tysiące euro za każdego gola strzelonego podczas turnieju.

Poszczególne kwoty pozwolą:

€5 zakup zestawu słuchawkowego dla kibiców
€50 zapewni dostęp dla 150 kibiców niepełnosprawnych i ulotki informacyjne dla klubów sportowych
€200 pomoże osobom niepełnosprawnym założyć lokalną grupę niepełnosprawnych kibiców, dzięki której będą mogli pracować z klubem nad poprawą dostępności.
€500 koszt szkolenia lokalnego wolontariusza, który zapewni profesjonalny komentarz audio dla niewidomych kibiców.
€1,500 zapewni klubowi sportowemu sprzęt do komentarza audio dla osób niewidomych i niedowidzących
€5,000 zapewni transport dla lokalnych kibiców niepełnosprawnych na mecze w całym sezonie.

UEFA w ramach projektu RESPECT Inclusion na UEFA EURO 2012 przekazuje 760 tysięcy euro na działalność CAFE. UEFA współpracuje z CAFE od 2010 roku, kiedy organizacja dostała coroczną Nagrodę Charytatywną Monako UEFA w wysokości miliona euro.Published 11/06/2012