CAFE ma zaszczyt poinformować o nowym rekordzie liczby niepełnosprawnych kibiców zgromadzonych na meczu piłkarskim. Padł on w zeszły weekend, 18 kwietnia, na meczu Śląska Wrocław z Lechią Gdańsk. Ponad 1000 niepełnosprawnych kibiców było tego dnia na stadionie.

Wrocław jest miejscem, gdzie działa największy w Polsce, Klub Kibiców Niepełnosprawnych - Stowarzyszenie Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław. Klub istnieje od 2008 roku i zorganizował do tej pory ponad 100 meczy wyjazdowych na wydarzenia sportowe. Regularnie w meczach Śląska Wrocław bierze udział około 200 niepełnosprawnych kibiców. W 2011 roku, kiedy Śląsk mierzył się z Wisłą Kraków, na stadionie zanotowano 230 niepełnosprawnych fanów, co wtedy było rekordem Polski.

Mecz, w którym 1005 niepełnosprawnych kibiców stało się częścią historii, odbywał się w ramach Tygodnia Akcji CAFE - Pełen Football, Pełen Dostęp. Jest to wielkie osiągnięcie dla wszystkich zaangażowanych w to wydarzenie osób.

W trakcie tego dnia, osoby niepełnosprawne zostały docenione również w inny sposób. Słowa poparcia dla idei Pełen Football, Pełen Dostęp, odczytał kapitan Śląska Wrocław - Mariusza Pawełka, a pierwsze kopnięcie zostało wykonane przez niepełnosprawnego kibica - Dawida Czechowskiego.

CAFE Dyrektor Zarządzająca, Joyce Cook OBE, powiedziała, “To znaczące osiągnięcie. Gratulujemy Stowarzyszeniu Klub Kibiców Niepełnosprawnych, Śląskowi Wrocław i wszystkim niepełnosprawnym kibicom, którzy wzięli udział w wydarzeniu. Wracam pamięcią do chwil, kiedy zaczynaliśmy naszą pracę w Polsce. Powiedziano mi wtedy, że niepełnosprawnych kibiców biorących udział w meczach na żywo, można policzyć na palcach. Wszyscy wiele osiągnęliśmy, a piłka nożna zmienia życia niepełnosprawnych osób w Polsce".

Prezes Stowarzyszenie Klub Kibiców Niepełnosprawnych, Paweł Parus, powiedział,  "Naszą nagrodą jesteście Wy – osoby niepełnosprawne, które 18 kwietnia wyszły z domów czy ośrodków i na Stadionie Miejskim we Wrocławiu obejrzały mecz przyjaźni Śląsk – Lechia. Jestem z Was dumny".

Michal Fitas, wice-Prezydent Stowarzyszenia dodaje, “Jesteśmy pierwszym klubem w Europie, który zdecydował się podjąć wyzwanie i zgromadzić 1000 osób niepełnosprawnych na trybunach. Chcę podziękować Śląskowi Wrocław i wszystkich zaangażowanym instytucjom i osobom, które wsparły to wydarzenie i uczyniły je możliwym."

Film z bicia rekordu jest dostępny poniżej lub pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=mFkede9L40c&feature=youtu.be.

CAFE kontunuuje współpracę z lokalnymi partnerami, w tym z niepełnosprawnymi kibicami, żeby zapewnić włączające doświadczenie meczowe dla wszystkich kibiców.

CAFE pragnie pogratulować wszystkim zaangażowanym, w to wielkie osiągnięcie, osobom. Ustanowiony rekord to 1005 - spróbujmy zgromadzić w przyszłości nawet więcej kibiców na trybunach!Published 20/04/2015